مقبره همایون الهام هند
آگوست 3, 2016
دیوان خاص در شهر دهلی نو هند
آگوست 7, 2016

تور مسافرتی هند – قلعه پورانا – Purana Qila

Purana_Qila- پورانا قلعه

Purana_Qila- پورانا قلعه

اشتراک گذاری

قلعه Purana Qila – تور مسافرتی هند

 

قلعه Purana Qila قلعه ای مستطیل شکل با محیط 2 کیلومتر از قدیمی ترین و باستانی ترین جاذبه های دهلی نو در ایندراپراستا است. قلعه دارای 3 دروازه با ضخامت بسیار است که در دو طرف ان را دژ هایی احاطه کرده. Purana Qila توسط خندق گسترده ای، متصل به رودخانه یامونا (Yamuna) در شرق قلعه است. دروازه شمالی قلعه Talaqui یا دوازه ای ممنوع الورود ترکیبی از طاق نیزه دار اسلامی با هلال و چهاتریس (Chhatris) هندو است، در حالی که دروازه جنوبی Chhatris با دروازه همایون یک طرح مشابه دارد. دروازه و دیوارهای عظیم پورانا Quila توسط همایون ساخته شد و ساخت آن بعد از مرگ همایون نیز ادامه داشت. ساخت تمام دروازه ها از ماسه سنگ بوده است و با کاشی های آبی و سنگ مرمر (ترکیبی از رنگ آبی و سفید) تزئین شده اند.

قلعه پورانا کویلا، در سواحل جمنا واقع شده است و مرکز بازدید تور مسافرتی هند است، و ساخت آن به دوره تمدن دره سند برمیگردد یعنی در حدود 5000 سال پیش. بازسازی قلعه در زمان شیرشاه سوری انجام گرفت و بعد از او پسرش کار بازسازی قلعه را به پایان رساند.

در سال هایی که قلعه ساخته می شد و بازسازی آن به پایان رسید تا سال 1970 به عنوان پناهگاه مسلمانان مهاجر پاکستانی و مراکز مختلفی همچون پس زمینه های تئاتر و دانشگاه ملی درام مورد استفاده قرار گرفت. در دهه های بعد از آن نیز به محل برگزاری تولیدات مختلف مهم تئاتر، رویدادهای فرهنگی و کنسرت بوده است. امروز، قلعه Purana Qila به منطقه توریسیت بزرگی تبدیل شده است که تور گردشگری هند را به خود جذب کرده است و پذیرای گردشگران بسیاری شده است.

 

Purana Qila - قلعه پورانا

Purana Qila – قلعه پورانا
 

 

قلعه پورانا - کشور هند

قلعه پورانا – کشور هند
 

 

مسجد تک گنبد Qila-i-Kuna

مسجد تک گنبد Qila-i-Kuna توسط Sher Shah در سال 1541 ساخته شده است و یکی از برنامه های تور هندوستان خواهد بود. این مسجد یک نمونه عالی از یک طراحی پیش از مغول است و یک نمونه اولیه در استفاده گسترده از طاق و گنبد می باشد که در پنج درگاه ان، روی آرک کلمه «true» به شکل نعل اسب حک شده است.

این مسجد که به عنوان مسجد جامع برای سلطان و درباریان او طراحی شده است. دارای سالن نمازخانه در داخل آن می باشد، مسجد single-aisled، دارای اندازه 51.20 و 14.90 متر، دارای پنج تاقچه قوسی شکل در دیوار غربی آن می باشد.

سنگ مرمر در سایه ای از رنگ قرمز، سفید و تخته سنگ برای خطاطی در ایوان مرکزی استفاده شده است. علامت لودی (Lodhi) تا معماری مغول نشان از طراحی های مختلفی است که در دوران مختلف این بنای تاریخی دستخوش تغییر کرده است. در زمانی، حیاط مسجد دارای یک مخزن کم عمق با یک فواره بود.

طبقه دوم، از طریق راه پله به نمازخانه ای که محل نیایش زنان بود راه دارد، این نمازخانه، از طریق گذرگاه های باریک تا امتداد سالن مستطیل شکل نمازخانه ادامه دارد. درگاه ورودی قوسی شکل بر روی دیوار سمت چپ، توسط قاب ایوان مزین شده است.

روی تخته سنگ مرمر مسجد دست خطی است که چنین نوشته: “تا زمانی که مردم بر روی زمین وجود دارد، ممکن است این عمارت آباد شود و مردم خوشحال و شاد در آن باشد”. و امروز ساختمان مسجد بهترین محافظ یعنی پورانا قلعه را دارد، که به خوبی در آن نگهداری می شود.

 

هند - قلعه پورانا - مسجد تک گنبد

هند – قلعه پورانا – مسجد تک گنبد
 

 

 

برج Sher Mandal

در تور هند برجی زیبا با نام شیر مندل را خواهید دید. این برج دو طبقه هشت ضلعی دارد که از ماسه سنگ قرمز ساخته شده است. برج دارای پله های با شیب بسیار تند است که به سقف برج منتهی می شوند و به بالاترین ارتفاع برج می رسند. سازنده اصلی برج شیر مندل بابر (Babur) بود که به ساخت آن دستور داد و به عنوان یک رصدخانه شخصی و کتابخانه ای برای پسرش همایون مورد استفاده قرار گرفت.

این نیز برج شیر مندل یکی از رصدخانه های اولیه دهلی است. اولین رصد خانه دهلی در قرن 14 توسط Firoz shah Tughlaq تاسیس گردید.

معماری برج شیر مندل نیز، معماری مغول است و در داخل آن هنوز بقایای تزئینی گچ کاری و برش سنگ های قفسه بندی شده که احتمالا برای قرار دادن کتاب های امپراتور بوده است، وجود دارد.

این رصد خانه باعث سقوط و مرگ همایون در 24 ژانویه سال 1556 گردید. در حالی که همایون سرگرم نجوم و دیدن ستارگان بود، به خود می اید و برای دعا و نیایش عجله می کند که ناگاه پایش در پله های برج لیز می خورد و بی پروا از پله ها به پایین سقوط می کند و دو روز بعد به دلیل جراحات وارده در می گذرد.

ورود به داخل کتابخانه ممنوع است.

 

برج Sher Mandal

برج Sher Mandal
 

 

 

بناهای دیگر

چند بنای تاریخی دیگر نیز در اطراف این قلعه بزرگ بنا شده است، مانند:

مسجد Kairul Manzil که در مقابل قلعه پورانا واقع شده و در سال 1561 توسط مهام عنقا (Maham Anga)، پرستار قدرتمند امپراتور اکبر ساخته شده است.

دورازه شیرشاه سوری که دروازه جنوبی به Shergarh می باشد. که در برابر عظمت قلعه پورانا به چشم نمی آید.
class=”img-responsive”

 

 

Purana Qila : Mathura Rd, New Delhi, Delhi 110003, India

Opened: 1538

Phone:+911123365358

Function: Museum

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین شرکت در تور هند نوروز 96 با ما تماس حاصل نمایید.

تور هند – تور گوا – سفر به هند

02188176202

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *