آبشار دودهساگار گوا در هند
جولای 24, 2016
آبشار دودهساگار
جولای 31, 2016
پارک ملی جانورشناسی دهلی نو National Zoological Park Delhi

پارک ملی جانورشناسی دهلی نو National Zoological Park Delhi

اشتراک گذاری

National Zoological Park Delhi – تور هند

 

پارک ملی جانورشناسی دهلی نو

دهلی نو شهری در یکی از شهرستان های بزرگ هند به نام دهلی است که جاذبه های بسیاری در کشور هند را احاطه کرده است. تور کشور هند سفر به کشوری با فرهنگی متفاوت و جالب است که امکان بازدید از دهلی نو و جاذبه های توریستی اش را برای گردشگران تور هند مهیا می سازد. یکی از جاذبه هایی که همراه با تور هندوستان شما را با دنیای زیبای حیوانات آشنا می کند، پارک ملی جانورشناسی دهلی نو است که نوامبر سال 1952 به عنوان یک باغ وحش برای حیات وحش حیوانات و تفریح مردم علاقمند تاسیس گردید. نام اولیه آن باغ وحش دهلی نو بود و یک کمیته موقت شامل حمایت کنندگان برجسته و شناخته شده طبیعت در دهلی نو، از جمله SMT، ایندیرا گاندی (IndiraGandhi)، تحت ریاست مامور عالی رتبه دولت پیشنهادی برای ایجاد پارک جانورشناسی برای دهلی نو تشکیل دادند و باغ وحش دهلی نو را در سال 1982 به پارک ملی جانورشناسی دهلی نو (National Zoological Park Delhi) تغییر نام دادند. در پایان سال 1956 جاده ها، آبراه ها، خندق ها، حوضچه ها و خانه های حیوانات ساخته شده بودند و چمن و کشت و زرع انجام گرفته بود. این مجموعه متشکل از ببر سفید، پلنگ، خرس، روباه، میمون، شیر آسیایی، گوزن، بز کوهی، شیر دم نوعی میمون دنیای قدیم، زرافه، شامپانزه، کرگدن شاخدار و بسیاری از پرندگان است. در حدود 2000 حیان از 127 گونه مختلف در ان یافت می شود که بسیار دیدنی و جالب است.

 

National Zoological Park Delhi

National Zoological Park Delhi
 

National Zoological Park Delhi - تور هند

National Zoological Park Delhi – تور هند
 

 

هدف پارک ملی:

هدف اصلی از پارک ملی جانورشناسی تکمیل و تقویت تلاش های ملی در حفاظت از تنوع زیستی غنی کشور هند ، به ویژه جانوران وحشی است. برای رسیدن به این هدف:

 1. حمایت از حفاظت از گونه های در معرض خطر و تلاش برای فراعم سازی و بازسازی محیطی مناسب و مطلوب جها نگهداری و پرورش آن ها.
 2. آموزش و آگاهی دادن به بازدید کنندگان باغ وحش برای شناخت و درک بهتر حیوانات وحشی، پرندگان و حفاظت از منابع طبیعی و حفظ تعادل زیست محیطی.
 3. فرصت ارائه مطالعات علمی مفید برای حفاظت و ایجاد پایگاه داده برای به اشتراک گذاری بین سازمان های زیست محیطی.

مدیریت پارک ملی جانور شناسی دهلی نو  هند توسط چند بخش صورت می گیرد:

امور پارک ملی جانورشناسی توسط ده بخش که هر بخش یک افسر یا یک سرپرست دارد، اداره می شود. بخش اداری، بخش حیوانات، بخش دامپزشکی، بخش بهداشتی، بخش فروشگاه، بخش آموزش و پرورش، بخش تحقیقات، بخش باغ، بخش امنیت و بخش تعمیر و نگهداری است.

کار اداری باغ وحش شامل امور مالی و استقرار حیوانات است که توسط بخش اداری و ریاست اداری انجام می گیرد. که عملکرد او به نوبه خود تحت نظارت سرپرست و سایر هیات وزیران است. کار اصلی در بخش حیوانات به مراقبت از خوراک حیوانات و نگهداری از آن ها است. این بخش عهداره است گزاراشات مربوطه را به مدیر ارائه دهد. مدیر فرد مسئولی است که به طور کلی برای تمام امور مربوط به حیوانات تز طرف مدیرعامل مسئولیت گرفته است. سر نگهبانان و نگهبانان حیوانات نیز برای مراقبت از حیوانات و رفع نیازهای آن ها مشغول به فعالیت هستند.

بخش دامپزشکی یکی دیگر از بخش های مهم باغ وحش است. این بخش توسط دامپزشک انجام وظیفه می کند. یک دستیار دامپزشکی نیز وجود دارد که به او کمک می کند.. دیگر کارکنان پیراپزشکی به همراه دامپزشک و دستیارش مسئول مراقبت های پزشکی مناسب از حیوانات در طول بیماری آن ها هستند. آن ها همچنین مسئول هستند تا برای خوراک حیوانات و پرندگان تصمیم گیری کنند و اقدامات پیشگیرانه را در نظر بگیرند. مزیت اصلی باغ وحش وجود یک بیمارستان دامپزشکی مدرن و مجهز است که در محوطه باز با تمام امکانات تشخیصی و پرسنل مورد نیاز فعال می باشد.

بخش بهداشتی بر عهده یک بازرس بهداشتی است. او مسئول نگهداری از محیط زیست و تمیز و بهداشتی نگهداشتن باغ وحش است.

پارک ملی جانورشناسی دهلی نو

پارک ملی جانورشناسی دهلی نو

بخش فروشگاه مسئول تدارکات و تامین همه موارد ضروری مورد نیاز برای بهره برداری و نگهداری از باغ وحش است. جیره روزانه همه حیوانات توسط بخش فروشگاه را دریافت می شود و سپس نگهبانان و مسئولان مربوطه خوراک موردنیاز را به قفسه های حیوانات مختلف توزیع می کنند. در این بخش نیز یک دستیار انباردار در کنار مسئول تدارکات مشغول به کار است.

بخش آموزش و پرورش با انتشار پیام آگاهی از حفاظت باغ وحش در میان بازدید کنندگان و نحوه برخورد و مراقبت از محیط و حیوانات را بر عهده دارد. آنها با انتشار ادبیات باغ وحش و سازماندهی برنامه های مربوط به حفاظت ویژه ای برای انواع گونه های وحش و پرندگان دارند. متصدی آموزش و پرورش به عنوان افسر در راس امور این بخش است و دستیاران آموزش و پرورش در انجام امور کمک بسیاری می کنند.

بخش تحقیقات، عهده دار پژوهش و تحقیقات پایه ای پچیرامون حیوانان انواع گونه های آن ها هستند و حامی و هدایتگر دانش اموزان و دانشجویان در انجام پایان نامه  و پروزه هایی در زمینه محیط زیست حیوانات و پرندگان می باشند و بر عملکرد و روند کاری ان ها نظارت دارند و اطلاعات لازم را در اختیارشان قرار می دهند.  سرپرست (آموزش و پرورش) و یک با دستیار بیولوژیکی  در این بخش فعالیت دارند.

ایمنی و امنیت باغ وحش اهیمت زیادی برای حیوانات، پرندگان و بازدیدکنندگان دارد. سرپرست امنیت با برنامه ریزی تمام شبانه روز را به مراقبت و حفظ امنیت باغ وحش می گذارند.

سرپرست باغ نیز مسئول نگهداری از فضای سبز باغ وحش و پارک می باشد و به چمن و درختان رسیدگی دارد.

تعمیر و نگهداری از محوطه و تمامی زیر ساخت ها، قفسه ها و نرده های به کار رفته برای نگهداری و حفاظت نیز بخشی مجزا را تشکیل می دهد که کارکنان پشتیبانی و تعمیر عهده دار این مسئولیت مهم می باشند.

 

 

تور مسافرتی هند

تور مسافرتی هند
 

 

 

مقررات پارک ملی:

 • انواع خوراکی ها و نوشیدنی ها در پارک و به ویژه در محوطه باغ وحش ممنوع است، مگر شیر دادن مادر به فرزند نوزداش که محدودیتی ایجاد نمی کند.
 • به همراه داشتن انواع دخانیات، سیگار، مشروبات الکی، مواد اشتعال زا، فندک، چوب کبریت، کیسه پلی اتیلن، انواع کیف (کیف زنانه، کیف پول، کیف لپ تاپ یا کیف دوربین)، انواع پخش کنند های موزیک و تولید صدا، انواع تیغه، چاقو و وسایل و ابزار لبه تیز ممنوع است.
 • آزار و اذیت کردن حیوانات و پرندگان، نزدیک شدن به آن ها، دست زدن و لمس کردن آن ها، پرتاب هر نوع شی به سمت آن ها، آسیب زدن به آن ها، دادن خوراکی به آن ها، تجاوز به حریم خصوصی آن ها، ایجاد سرو و صداهای ناهمجار و ایجاد هر گونه شرایط نامساعد در پارک به شدت مورد برخورد مسئولین واقع خواهد شد.
 • بازدیدکنندگان موظف هستند هر وسیله ای که همراه خود دارند، از جمله لپ تاپ، تلفن همراه، دوربین، کیف، اشیاء باارزش و خوراکی را در کیسه ای قرار داده و به مسئول صندوق امانات تحویل دهد. هر چند بهتر است با خود وسیله ای نداشته باشید زیرا در قابل نگهداری از وسایل شما این بخش مسئولیتی نمی پذیرد و کلید صندوق به شما تحویل داده می شود و در حفظ آن باید کوشا باشید.
 • آسیب رساندن به فضای سبز و درختان پارک ممنوع است و شما را متحمل جریمه خواهد کرد، بنابراین مراقب فرزندان خود باشید.

 

باغ وحش - تور هند - دهلی

باغ وحش – تور هند – دهلی
 

 

 

امکانات موجود پارک ملی:

 • پارکینگ دارد.
 • 5 آب سردکن رایگان به همراه تصفیه آب دارد.
 • 16 آب اشامیدنی در فواصل کوتاه به صورت رایگان در اختیار بازدیدکنندگان است.
 • امکان تهیه بطری آب، چای، قهوه، بستنی و نوشابه وجود دارد.
 • در فواصل کوتاه سطل های زباله وجود دارد.
 • دارای سرویس بهداشتی است.
 • 150 نیمکت استراحت در محدوده باغ وحش و پارک وجود دارد.
 • صندلی چرخ دار برای افراد معلول و افراد سن بالا در بدو ورود به پارک ملی قابل درخواست می باشد.
 • در صورت هر گونه مشکل تیم پزشکی و کمک های ویزه پزشکی در دسترس می باشد.
 • نقشه راهنما و تابلوهای جهت دار برای یافتن مسیرهای مختلف و بازدید از تمام پارک و استفاده از امکانات مختلف به بازدیدکنندگان به صورت رایگان داده می شود. راهنما به دو زبان هندی و انگلیسی می باشد.

 

کشور هند - پارک ملی جانورشناسی دهلی نو

کشور هند – پارک ملی جانورشناسی دهلی نو
 

 

 

 

کتابخانه پارک ملی:

پارک ملی جانورشناسی دهلی نو دارای یک کتابخانه برای دوستداران طبیعت است. حدود 2100 کتاب در حوزه مدیریت حیات وحش، علم دامپزشکی، مدیریت و باغداری در این کتابخانه بزرگ وجود دارد. این کتابخانه در ساختمان اداری باغ وحش قرار دارد و به عنوان یک کتابخانه مرجع، توسط پژوهشگران و دانشجویان استفاده می شود. آخرین کتاب ها در زمینه مدیریت حیات وحش هر سال به ان اضافه می شود. همچنین می توان به مجلات، مقالات و اخبارهای بسیاری در این کتابخانه دست یافت.

 

 

 

 

Address: Mathura Road, New Delhi, Delhi 110003, India

Hours: 9 AM – 4 PM

Phone:+91 11 2435 8500

 

 

http://india-tour.ir

مرکز تخصصی تور هند درصدد است تا پکیج تور هند نوروز 96 را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت برای علاقمندان به سفر در نوروز فراهم کند، همچنین پکیج تور گوا نوروز 96 آماده شده است و خبرهای آن در روزهای آتی و از همین مرکز اعلام می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در تور مسافرتی هند با تماس بگیرید.

02188176202

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *