Purana_Qila- پورانا قلعه
تور مسافرتی هند – قلعه پورانا – Purana Qila
آگوست 6, 2016
فیل ها و مزارع زیبای روستا در گوا
آگوست 10, 2016

دیوان خاص در شهر دهلی نو هند

اشتراک گذاری

Diwan – I-khas معروف به دیوان خاص، یک تالار خصوصی است، مکانی که به طور اختصاصی برای درباریان امپراتوری مغول و مهمانان دولت است. دیوان خاص به عنوان عمارت شناخته شده بود و امروز از جمله مقاصد تور دهلی است. تالار خصوصی دیوان عام، یک حیاط مستقل و بزرگی است که سنگ‌های مرمر سفید پوشیده شده است و با الهام از بار عام سلیمان، شاه روی ایوانی می ایستاده است و با مردم دیدار می کرده است.

دیوان خاص (Diwan –I-khas) در مرکز گردشگری بزرگی واقع شده است که سالانه میزبان گردشگران تور دهلی می باشد. این مرکز که به قلعه سرخ دهلی معروف است، به دلیل استفاده از سنگ های سرخ در ساخت آن، به این نام خوانده می شود. زمانی که شاه جهان پادشاه پنجم گورکانی پایتخت خود را از آگرا به دهلی تغییر، سخت قلعه آغاز گردید. به غیر از دیوان خاص قلعه سرخ دهلی از جاذبه های دیگر نیز مانند دیوان عام، باغ حیات وحش و مسجد مروارید برخوردار است.

دیوان خاص هند

دیوان عام یا Diwan-i-Am، از جاذبه های تور دهلی است و دارای حیاط بیرونی مستقل و بزرگی است که با سنگ‌ های مرمر پوشیده شده و شاه با الهام از بار عام سلیمان ، بر روی ایوانی در روی دیوار شرقی می‌ایستاده و با عموم دیدار می‌کرده ‌است. مسافران تور دهلی نو می توانند از دیوان عام دیدن کنند.

دروازه سمت شمال از قبل، سالن دیوان عام را به سالن داخلی کاخ با نام Jalau Khana و دیوان خاص (Diwan –I-khas) متصل می کرده است. در اصل دو محفظه در غرب سالن وجود دارد، یکی برای اشراف و دیگری برای کسانی که از یک رتبه پایین تر برخوردار هستند. این گذرگاه های طاقدار پس از شورش هند در سال 1857 نابود شدند.

دیوان عام هند

سقف، که در اصل با نقره و طلا منبت کاری شده بود در پی بحران های مالی پی در پی امپراتوری های Jats یا Marattas توسط ان ها به غارت برده شد. سقف کنونی دیوان خاص Diwan –I-khas مربوط به سال 1911 می شود. تاج و تخت طاوس نیز بعد از حمله نادرشاه به سمت شرق (کشور ایران) انتقال داده شد.

دیوان خاص در اندازه های 67×70 فوت است و دارای یک اتاق مرکزی مستطیل شکل که توسط یک سری گنبد ساخته شده از سنگ مرمر است، احاطه شده است. قسمت های پایین تر با طرح های گل منبت کاری شده، در حالی که بخش های بالایی با استفاده از نقاشی و طلاکاری مزئین شده است. چهار گوشه سقف نیز گویی بر روی ستون چاتری (chhatri) سوار گشته است.

به واسطه دیوان خاص، بهشت روی زمین جریان دارد. در این ساختمان که از یک سایبان قرمز استفاده می شود، در گوشه-قوسی از دیوار شمالی و جنوبی زیر کتیبه سخنی از امیر خسرو دهلوی حک شده است: “اگر یک بهشت روی زمین وجود دارد، آن این است، آن این است، آن این است.” اشعار فارسی بسیار زیادی در این ساختمان به یادگار مانده است. برخی از کتیبه های فارسی تخریب شده است و تعدادی نیز آسیب دیده است.

دیوان خاص کشور هندوستان

مسافر فرانسه فرانسوا برنیر (François Bernier) برای گردشگران تور دهلی از باردید خود از تخت طاووس را در اینجا شرح داده است و ژان باتیست تاورنیه (Jean-Baptiste Tavernier) از رؤیت تاج و تخت در دیوان عام نوشته است (وحلی که شاید به ان انتقال داده شده است) و به توصیف پنج تخت کوچکتر که از ان ها، چهار تخت در هر گوشه و یکی در وسط سالن قرار گرفته است، پرداخته است.

فضای داخلی به طور کامل پس از شورش هند در سال 1857 دستخوش تغییرات بسیاری شد. تاج و تخت، فرش غارت شده بود، و هر چیز دیگری که در سالن وجود داشته است، ناپدید شد. امروز آنچه از دیوان خاص دیده می شود تنها یک سالن است، فقط یک پوسته از آنچه در آن استفاده شده است. دیوان خاص Diwan –I-khas اخیراً بازسازی شده و منبت کاری مجددی روی پانل های دیوار انجام شده است، همچنین الگوی طلاکاری شده بر روی یکی از ستون های سالن بر قسمت های دیگر تکثیر و مورد استفاده قرار گرفته است.

Lal Qila, New Delhi, Delhi 110006, India

لازم به ذکر است که تور هند نوروز 96 از طریق همین مرکز برگزار خواهد و عزیزانی که علاقه مند به ثبت نام در این تور هستند میتوانند به وبسایت مرکز تخصصی سفر به هند مراجعه نمایند.

همپنین این مرکز در کنار تور هند اقدام به برگزاری تور گوا برای نوروز 96 کرده است و پکیج مسافرتی ویژه ای را در اختیار هموطنان عزیز قرار خواهد داد. از این رو  در نظر داشته باشید که برای ثبت نام در این تور هر چه زودتر اقدام نمایید تا در آینده مشکلات پیش بینی نشده ای بوجود نیاید و سفر بسیار خوب و آرامی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *