تور هند - تور گوا
تور هند – نگاهی اجمالی به کشور هند
نوامبر 15, 2015
تور هند - تور گوا - سفر به هند - کوه های هند
تور هند – جغرافیایی طبیعی هند – کوه ها
نوامبر 17, 2015

تور هند – موقعیت جغرافیایی کشور هند

تور هند - تور گوا

تور هند - تور گوا

اشتراک گذاری

تور هند – موقعیت جغرافیایی کشور هند

 

در این قسمت به بررسی موقعیت جغرافیایی کشور هند می پردازیم که این امر سبب آشنایی عزیزانی که در تور هند ثبت نام کرده اند و یا قصد سفر به کشور هند را دارند  می کند.

 

موقعیت جغرافیایی – تور هند

کشور هند در نیمکره ی شمالی، جنوب آسیا و بین مدار 8 تا 38 درجه عرض شمالی و نصف النهار 66 تا 97 درجه ی طول شرقی قرار دارد. مساحت هند 3/287/590 کیلومتر مربع است. این کشور از نظر وسعت، هفتمین کشور جهان و مساحت آن تقریبا دو برابر مساحت ایران است.

طول مرزهای خشکی هند 15200 کیلومتر و طول ساحل دریایی آن تقریبا 5686 کیلومتر است. این کشور از شمال به چین، نپال و بوتان، از شمال شرق به میانمار یا برمه و بنگلادش، از شرق و جنوب و غرب به اقیانوس هند و از شمال غربی به پاکستان محدود است. بنگلادش، طولانی ترین و بوتان، کوتاهترین خطوط مرزی را با هند دارند.

 

این کشور از لحاظ خغرافیایی به چهار منطقه تقسیم می شود:

الف- منطقه کوهستان هیمالیا؛

ب- منطقه رود گنگ و شاخه های آن؛

ج- منطقه فلات جنوبی؛

د- منطقه بیابانی شمال غربی؛

 

آب و هوا

با توجه به این که خاک هند از منطقه استوایی آغاز شده و به منطقه معتدل منتهی می شود و با وجود کوهستان های پر برف هیمالیا، این کشور آب و هوایی متنوع ( استوایی، سردسیر، پرباران، خشک، سرسبز جنگلی و بیابانی ) دارد. این نوع آب و هوا سه فصل متمایز در سال ایجاد می کند. در این کشور، فصل سرما از اکتبر (مهر) تا آخر فوریه (بهمن)، فصل گرما از اول مارس (اسفند) تا آخر ژوئن (تیر) و فصل بارش از اول ژوئن تا آخر سپتامبر (شهریور) ادامه دارد.

میانگین حرارت در شمال هند در آخر زمستان 13 الی 16 درجه ی سانتیگراد و در جنوب هند به 24 درجه ی سانتیگراد می رسد. دو ماه خرداد و تیر اشعه آفتاب بر بیشتر شبه جزیره به طور عمودی می تابد، گرم ترین ماه های سال هستند؛ همچنین گاهی حرارت هوا در ماه خرداد در شمال این کشور از 38 درخه سانتیگراد تجاوز می کند.

ریزش باران در این کشور، تابع وضع مناطق آب و هوایی این کشور است و میزان آن از 100 میلی متر (در منطقه راجستان و لاداک) تا 2000 میلی متر در مناطق سواحل غربی (آسام و بنگال) تفاوت می کند. در منطقه چراپونجی در ایالت مگالایای، سالانه حدود 10 متر باران می بارد. سراسر هند را دو جریان هوایی حامل باران می پوشاند که به مونسون معرف است.

به هنگام جریان مونسون در جنوب غربی ای هند ، باران فروان می بارد. بیشتر باران های موسمی از ناحیه ی دریای عمان و ساحل جنوب غربی هند سرچشمه می گیرد. طبق گزارش فائو FAO متوسط بارندگی در این کشور، سالانه 1432 میلی متر است.

 

تور هندتور گوا

http://india-tour.ir

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *