تور هند – جغرافیای انسانی – جمعیت و نژاد – هند

هند - تور هند - تور گوا - بررسی حیوانات هندوستان
هند – جغرافیایی طبیعی – حیوانات – تور هند
نوامبر 24, 2015
تور هند - هندوئیسم - کشور هند
تور هند – مذاهب – بررسی هندوئیسم – هند
نوامبر 29, 2015

تور هند – جغرافیای انسانی – جمعیت و نژاد – هند

هند - تور هند - تور گوا - بررسی جمعیت هند

هند - تور هند - تور گوا - بررسی جمعیت هند

اشتراک گذاری

تور هند – جغرافیای انسانی – جمعیت و نژاد – هند

 

جمعیت هند

بر اساس آمار سال 2005، کشور هند با 1/103/371/000 نفر جمعیت، دومین کشور پر جمعیت جهان بعد از چین است. بنابر آمار سال 2004، از کل جمعیت هند 51/6 درصد مرد و 48/4 در صد زن هستند. همچنین 75/8 درصد از مردان بالای 7 سال و 54/2 درصد از زنان بالای 7 سال باسوادند. در سال 2004 میزان رشد جمعیت، 1/44 درصد گزارش شده است. جمعیت زیاد و زاد و ولد فراوان، از معضلات این کشور است. به طوری که علی رغم کنترل های فراوان، هر ماه حدود یک میلیون نفر به جمعیت  هند  اضافه می شود.

 

تراکم جمعیت – تور هند

بنابر آمار سال 2005، در هر کیلومترمربع از خاک هند به طور متوسط 348/5 نفر زندگی می کنند، ولی تراکم جمعیت در نقاط مختلف این کشور متفاوت است. بیشتر هندی ها در شهر و روستاهایی زندگی می کنند که در مناطق حاصلخیز قرار دارند. در این گونه مناطق، تفاوت در تراکم جمعیت، بیشتر تابع وجود آب و حاصلخیزی خاک است.

بیش از 60 درصد جمعیت کل کشور در خاک های حاصلخیز رسوبی مانند اطراف رودهای گنگ، برهماپوترا و شعبات آنها و سواحل غربی دریای هند و خلیج بنگال زندگی می کنند. در این مناطق ( مثلا قسمت های از شرق منطقه کنگاو ) به خاطر تولید محصولات کشاورزی، تراکم جمعیت، بیش از 8000 نفر در هر کیلومترمربع است.

 

نژاد – تور هند

طبق بررس دانشمندان، کلیه ساکنان اولیه ی هند ، از نقاط دیگر عالم به هند مهاجرت کرده اند و یا از هند به عنوان منزلگاهی جهت مهاجرت به نقاط دیگر استفاده می کرده اند. همین مهاجرت ها و رفت و آمد ها موجب پیدایش نژاد های مختلف در هند شده است و اکنون جمعیت هند ، ترکیبی از پنج نژاد عمده که عبارتند از:

 

1- نژاد نیگریتو که قامت کوتاه و پوست تیره، جمجمه های گرد و صورت های پهن و مسطح دارند. اینها بیشتر منسوب به نژادهای قدیمی آسیای جنوبی و اقیانوسیه اند و با نژادهای آفریقایی متفاوت هستند؛

 

2- نژاد ویدید که مردم قبایل مرکزی و جنوبی هند را تشکیل می دهند. این افراد قامت کوتاه و بدن های قوی و صورت گرد و کوچک دارند.

 

3- نژاد مدیترانه ای که قامتی متوسط، پیشانی بلند، بینی قلمی، لب های کلفت، مو های سیاه و پرپشت و مجعد و ظاهری تیره رنگ دارند. این نژاد در صحراهای جنوب هند ساکن هستند و به آنها دراویدین نیز می گویند؛

 

4- نژاد ایندید که در هند شمالی و دکن مرکزی و سواحل غربی ساکن هستند. آنها جمجمه های دراز، صورت های کوچک و کشیده با پوست قهوه ای روشن و موهای سیاه دارند. این مردم از حیث با مردم اروپا از یک اصل هستند.

 

5- نژاد مغولی که در منطقه های کوهستانی شمال و شمال شرقی ساکن هستند. آنها اندام کوتاه، صورت های پهن، گونه ی برآمده، چشم های باریک، موهای کم دارند و پوست و ظاهری که به زردی می گراید.

بدیهی است این نژادهای مختلف در طول قرن ها با یکدیگر آمیخته شدند و سکنه ی هند کنونی را تشکیل داده اند. به طور کلی، نژاد ایندید در شمال و نژاد مدیترانه ای در جنوب، از بقیه نژاد ها بیشترند و به نسبت، خلص تر مانده اند.

 

تور هند | تور گوا | سفر به هند | تور هندوستان

http://india-tour.ir

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *