بنی عباس و هند – قسمت دوم – تور هند

بنی عباس و هند - قسمت اول - تور هند
بنی عباس و هند – قسمت اول – تور هند
فوریه 17, 2016
بنی عباس و هند - قسمت سوم - تور هند
بنی عباس و هند – قسمت سوم – تور هند
فوریه 21, 2016

بنی عباس و هند – قسمت دوم – تور هند

بنی عباس و هند - قسمت دوم - تور هند

اشتراک گذاری

تور هند 

 

در قسمت پیشین بنی عباس و هند توضیحاتی را ارائه کردیم. در این قسمت به ادامه قسمت پیشین برای علاقمندان به تاریخ هند و عزیزانی که در تور هند و تور گوا ثبت نام کرده اند می پردازیم.

 

تور هند

ادامه نزاع شیعیان با عباسیان در هند 

در حفاری هایی که در مجموعه ی برهمن آباد ، منصوره و محفوظه صورت گرفته است ، مهری کشف شده که بر روی آن امام محمد باقر نوشته شده است. هر چند که این مهر تاریخ ندارد ولی مشخص می کند که در این منطقه امام محمد باقر طرف دار یا طرف دارانی داشته است. ( تور هند )

اما مهمترین تحول در تحرکات شیعیان در سند ، در دوره ی خلافت منصور صورت گرفت. در این دوره محمد نفس زکیه بر ضد منصور قیام کرد. قیام او در مدینه صورت گرفت ، ولی بر اساس توافق های صورت گرفته ، ابراهیم ، یکی از فرزندان وی ، در بصره زمینه و تدارک قیام را فراهم نمود . آن ها قبل از این با عمر بن حفض ، حاکم سند ، نیز هماهنگی لازم جهت انجام این قیام را انجام داده بودند. گر چه بنی هاشم و دیگر طرفداران نفس زکیه در خفا با وی بیعت کردند ، ولی اخبار قیام ، به منصور ، خلیفه عباسی ، رسید و او نیز دستور سرکوب آن را صادر کرد. ( تور هند )

محمد نفس زکیه به یکی دیگر از فرزندان خود به نام عبدالله دستور داده بود که به بصره رفته و از آن جا چند اسب تهیه کرده ، سپس به سند برود و به عمر بن حفض – که قبل از این با نفس زکیه بیعت کرده بود – بپیوندد تا در صورت لزوم به صورت هماهنگ ، قیام در چند منطقه ی مدینه ( به رهبری نفس زکیه – تور هند ) ، بصره ( به رهبری ابراهیم – تور هند ) و سند ( به رهبری عبدالله – تور هند ) صورت گیرد.

مسعودی علاوه بر ابراهیم و عبدالله از دیگر فرزندان محمد نفس زکیه که برای دعوت مردم به نواحی دیگر رفتند ، سخن گفته است ، از جمله ، علی به مصر رفته بود که در آن جا کشته شد. یکی دیگر از فرزندانش به نام حسن به یمن رفته بود که در آنجا دستگیر و زندانی شد و در زندان در گذشت. یکی دیگر از برادرانش به نام موسی به جزیره و یحیی برادر دیگرش به ری و از آن جا به طبرستان رفت. برادر دیگرش ادریس به مغرب رفت که به دستور مهدی ، خلیفه عباسی ، بعدها مسموم شد ، ولی پسر وی به نام ادریس بن ادریس در آن جا حکومتی تشکیل داد. / تور هند

به نوشته ی طبری ، عمر بن حفض ، عبدالله را نزد خود نگه داشته ، بزرگان سند را به دعوت وی فرا خواند که این دعوت و بیعت پذیرفته گردید و لباس و کلاه سفید برای آغاز قیام ، کتدارک دیده شد. در این هنگام پیامی از همسر عمر بن حفض رسید که از شکست سرکوب قیام نفس زکیه و قتل وی و ابراهیم خبر می داد. ابراهیم گرچه ابتدا پیروزی هایی کسب کرده بود و ساکنان شهرهایی چون اهواز و فارس به او پیوسته بودند ، ولی سرانجام شکست خورد . بدین ترتیب تمامی نقشه های عبدالله و عمر بن حفض در سند ناتمام ماند و اوضاع دگرگون گشت .

اکنون آنان درباره ی اینکه با عبدالله چگونه رفتار کنند – به نحوی که منصور ، خلیفه عباسی ، آنان را مواخذه و مجازات نکند – به مذاکره نشستند . بر اساس این مذاکرات مقرر گردید که عبدالله نزد یکی از راجه های هند که با عمر بن حفض روایط دوستانه داشت ، فرستاده شود . بنا بر برخی گزارش های این راجه ی هندی برای پیامبر اسلام ( ص) ، ارزش و احترام زیادی قائل بود. > تور هند <

 

عبدالله به همراه چهارصد تن از یاران خود که از زیدیه بودند ، نزد این راجه رفته و آن جا پناه گرفت. چون اخبار این وقایع به خلیفه عباسی رسید ، شخصی را نزد عمر بن حفض اعزام کرد و در این باره از وی توضیح خواست . او نیز جلسه ای تشکیل داده و در این مورد با یاران خود به مشورت پرداخت. یکی از آنان پذیرفت که مسئولیت پناه دادن به عبدالله و کمک به وی جهت پناهندگی به راجه هندی را بر عهده بگیرد و تحویل خلیفه ی عباسی داده شود ، ولی در ظاهر چنین وانمود شد که عمر بن حفض وی را دستگیر و برای مجازات نزد خلیفه فرستاده است که البته خلیفه وی را به قتل رساند. با تمام این اوضاع و احوال ، کمنصور ، عمر بن حفض حاکم سند را به خاطر کوتاهی در مورد مسئله عبدالله مورد سرزنش قرار داد و او را از حکومت سند عزل کرد و به عنوان حاکم افریقیه برگزید. (” تور هند “)

در دوره عمر بن حفض ، همچنین تلاش هایی توسط خوارج جهت نفوذ در سند صورت گرفت که فرجام موفقی نداشت. حسام بن مجاهد همدانی از داعیان خوارج در این دوره ، طی سفری به سند تلاش نمود ، ساکنان این منطقه را به آیین خارجی فرا خواند که تلاش هایش ناکام مانده و سند را ترک کرد.

منصور پس از عزل عمر بن حفض ، هشام بن عمرو تغلبی را به جای وی بر حکومت سند گماشت . هشام به منصور پیشنهاد داده بود که خواهرش را به عقد وی در آورد . منصور این پیشنهاد را رد کرد ولی در پاسخ به این نیت وی ، او را به حکومت سند برگزید. با این حال حتی هشام بن عمرو هم وقتی به سند رسید تصمیم گرفت که عبدالله را به حال خود رها کرده و از دستگیری و تعقیب وی صرف نظر نماید. برخی معتقدند که وی از طرف داران علویان بوده است.

چون اخبار اهمال کاری وی به منصور رسید ، به وی هشدار داد که در امر دستگیری عبدالله شتاب کند . بنا به روایت طبری در این هنگام در یکی از ولایات سند عده ای از خوارج قیام کردند و هشام برادر خود سفنج را مامور سرکوبی وی نمود . ابن اثیر بدون اشاره به خارجی بودن این قیام ، تنها می گوید که فردی شورش گر در ولایات سند سربرآورده است. سفج عازم سرکوب این شورش بود که در بین راه از جوار سرزمین های راجه ی سند که عبدالله به وی پناهنده شده بود ، گذشت .

در منابع نام این راجه یا سرزمین وی ذکر نشده است. رضوی و مکلئون معتقدند که قلمرو این راجه می بایست در سند علیا در شهر قندهار بوده باشد. به هر صورت در این هنگام عبدالله به همراه چند تن از یارانش به شکار آمده بود که به صورت اتفاقی سفنج با آنان برخورد نمود. او ابتدا تصور کرد که با طلایه داران سپاه شورش گران بر خورد کرده است ، ولی چون نزدیک شدند ، حقیقت را دریافتند. اطرافیان سفنج سعی کردند او را از تعقیب و یا هر گونه برخورد با عبدالله بازدارند . آن هو به وی گفتند او فرزند رسول خداست  ، از جنگ با وی صرف نظر کن به خصوص از آن جهت که ماموریت تو چیز دیگری است . او این نصایح را گوش نداده و به قصد تقرب به خلیفه ، با آن ها جنگید و عبدالله را به همراه ده تن از یارانش ، به قتل رساند. تور هند ….

به این ترتیب عبدالله و یارانش شش سال پس از قیام محمد بن نفس زکیه به سرنوشت وی دچار شدند. هشام ، اخبار این وقایع را به منصور گزارش داد . او ضمن ستایش کار وی ، دستور داد که با راجه ی هندی که به عبدالله پناه داده بود ، نبرد کند. هشام نیز در سال 151 ق به قلمرو وی حمله کرد و او را شکست داد و همسر عبدالله را که از اهالی سند بود و پسرش به نام محمد را که بعد ها به ابوالحسن محمو علوی معروف گشت ، به اسارت گرفته ، نزد منصور فرستاد. منصور او را به خانواده اش در مدینه تحویل داد . باقیمانده یاران و طرف داران عبدالله بن محمد نفس زکیه نیز در سند پراکنده گشتند. / تور هند

هشام بن عمرو را می بایست در شمار حاکمان موفق سند به حساب آورد . او توانست همه ی مناطقی را که شورش نموده بود و یا ادعای استقلال کرده بودند ، سرکوب نماید و به برخی سرزمین های اطراف نیز لشکر کشی های موفق آمیزی انجام دهد . به گزارش بلاذری ، او نواحی ری را که به علت دشواری های نظامی فتح نشده بود ، به تصرف درآورد. — تور هند

بلاذری همچنین فتح کشمیر را به وی نسبت می دهد که البته در صحت آن ، تردید جدی وجود دارد. فتح قندهار ، سرکوب شورش دسته ای از اعراب در قندابیل ، اعزام سپاهی با کشتی های جنگی به رهبری عمر بن جمل به ناحیه نارند از دیگر اقدامات وی بود . او همچنین توانست ، ملتان را تصرف کند. در طی این پیروزی ها غنایم و اسزای زیادی نیز به دست آورد . وکلئن احتمال می دهد که بسیاری از تحرکات و شورش هایی که طی این دوره صورت گرفت ، با قیام عبدالله و اقدامات وی در سند مرتبط بوده باشد.

 

بنی عباس و هند - قسمت دوم - تور هند

بنی عباس و هند – قسمت دوم – تور هند .

 

 

 

تور هند

 تور گوا

سفر به هند

 تور هندوستان

http://india-tour.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *