بنی عباس و هند – قسمت چهارم – تور هند

بنی عباس و هند - قسمت سوم - تور هند
بنی عباس و هند – قسمت سوم – تور هند
فوریه 21, 2016
معبد میناکشی هند
جولای 23, 2016

بنی عباس و هند – قسمت چهارم – تور هند

بنی عباس و هند - قسمت چهارم - تور هند

بنی عباس و هند - قسمت چهارم - تور هند

اشتراک گذاری

[schema type=”review” url=”http://india-tour.ir/%D8%A8%D9%86%DB%8C-%D8%B9%D8%A8%D8%A7%D8%B3-%D9%88-%D9%87%D9%86%D8%AF-%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%85-%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D9%87%D9%86%D8%AF/” name=”بنی عباس و هند – قسمت چهارم – تور هند” description=”تور هند -یکی از حوادث عصر هارون ،ورود و اسکان یکی از علمای بزرگ اسلامی در سند به نام شیخ ابوتراب بود.او به چند شهر مسافرت کرد و برای حفظ آرامش و… تور گوا” rev_name=”بنی عباس و هند – قسمت چهارم – تور هند” rev_body=”تور هند -یکی از حوادث عصر هارون ،ورود و اسکان یکی از علمای بزرگ اسلامی در سند به نام شیخ ابوتراب بود.او به چند شهر مسافرت کرد و برای حفظ آرامش و… تور گوا” author=”Bentamin Jebeli” pubdate=”2016-03-17″ user_review=”4.5″ min_review=”1″ max_review=”5″ ]

ادامه ی مناقشات قبیله ای 

تور هند

یکی از حوادث عصر هارون ، ورود و اسکان یکی از علمای بزرگ اسلامی در سند به نام شیخ ابوتراب بود. او به چند شهر مسافرت کرد و برای حفظ آرامش و امنیت سند – که در آتش اختلافات قبیله ای می سوخت – تلاش فراوانی کرد. ممکن است وی به منظور دعوت برای علویان و یا فرقه ای دیگر به این منطقه آمده باشد . به هر حال او و تعدادی از یارانش کشته شدند. منابع در مورد این شخص و ماموریت وی سکوت کرده اند. مقبره ی وی امروزه مورد توجه بسیاری از اشخاص قرار می گیرد و گنبد روی آن ، تاریخ 171 ق را نشان می دهد. این مقبره در حدود ده کیلومتری جنوب غرب تاته بین گوجه و کوری قرار دارد. / تور هند

در سال 205 ق ، داوود بن یزید بن حاتم در گذشت و پسرش بشر ، جانشین وی گردید. مامون ( 198 – 218 ق – تور هند ) نیز حکومت وی را بر سند تایید کرد ، بدان شرط که سالانه یک میلیون درهم خراج به بغداد بفرستد. مدتی این خراج پرداخت شد ، ولی سرانجام بشر عصیان نمود. مامون حاجب بن صالح را در سال 211 ق برای مقابله با او فرستاد . اما بشر او را شکست داده ، تا کرمان عقب راند. مامون این بار در سال 213 ق غسان بن عباد را به همراه موسی بن یحیی بن خالد برمکی برای مقابله با او فرستاد. بشر تاب و توان مقابله را در خود ندید و از او امان خواست و تسلیم گردید. ( تور هند و تور گوا )

غسان او را به بغداد فرستاد ، ولی مامون با او به نیکی رفتار کرد. پس از آن مامون به غسان دستور داد که موسی بن یحیی را بر سند بگمارد. موسی – که نخستین فرد از خاندان برمک بود – که والی سند گردید ،خدمات زیادی انجام داد. از جمله اقدامات وی ایجاد آرامش و حل و فصل اختلافات قبیله ای و سرکوب قبایل شورشی در سند بود. همچنین او به گجرات و کوچ لشکر کشی کرد.

 

بنی عباس و هند - قسمت چهارم - تور هند

بنی عباس و هند – قسمت چهارم – تور هند

 

 

تور هند

موسی تا سال 221 ق که درگذشت ، بر سند حکومت کرد. پس از وی پسرش عمران ، حکومت سند را در دست گرفت . از جمله اقدامات وی لشکرکشی به ملتان و قندابیل و سرکوب شورش گران این شهر ها بود. از دیگر اقدامات وی سرکوب شورش زط ها در قیقان بود. زط ها تا آن زمان دردسر های زیادی برای حکومت های مسلمان سند ، ایجاد کرده بودند. موسی پس از فتح قیقان و سرکوب شورش گران و در نزدیکی آن ، شهری به نام بیضا بنا نمود و محل اسکان سپاهیانش قرار داد .

او این شهر را مقری برای سپاهیانش قرار داد که جنگ و فتوح را ادامه داده و شورش گران را به راحتی سرکوب نماید . همچنین وی پس از فتح قندابیل شورشیان را که به سرکردگی محمد بن خلیل ، مزاحمت هایزیادی ایجاد کرده بودند ، تنبیه و بزرگان آنان را به قصدار تبعید کرد. سپس با قبیله ی مید جنگید و به روایتی سه هزار نفر از آنان را به قتل رساند. در دوره ی وی نیز درگیری میان یمانی ها و نزاری ها کماکان ادامه داشت .گاو جانب یمنی ها را گرفت و این امر باعث خشم و ناراحتی نزاری ها شد ، در نتیجه به رهبری عمر بن عبدالعزیز هباری بر ضد او شورش نموده و او را غافلگیر ساخته ، به قتل رساندند.

در دوره ی برمکیان ، اقداماتی جهت ارتباط و تعامل علمی و فرهنگی بین سند و هند و دنیای اسلام صورت گرفت و بسیاری از کتب هندی به عربی ترجمه و برخی از دانشمندان و مترجمان به خصوص پزشکان هندی به بغداد رفتند و خدمات زیادی به دنیای اسلام و مسلمانان انجام دادند.

یکی از تحولات سیاسی مهم عصر مامون و معتصم در هند ، تشکیل دولت ماهانیه در سندان بود. هنگامی که فضل بن ماهان ، یکی از غلام های بنی سامه ، سندان را فتح کرد ، برای مامون هدایایی به همراه نامه ای که اطاعت خود را اعلام کرده بود ، نوشت. او در سندان مسجد جامعی ساخت و خطبه به نام خلفای عباسی خواند. پس از در گذشت وی ، فرزندش محمد بن فضل بن ماهان به جای وی به حکومت سندان رسید.

او با هفتاد کشتی جنگی به سوی قوم مید لشکر کشید و گروهی از آنان را به قتل رسانده و برخی شهر ها را به تصرف خود در آورد. اما هنگامی که به سندان بازگشت ، متوجه شد که یکی از برادرانش به نام ماهان بن فضل بر شهر مسلط گشته و برای معتصم خلیفه ی عباسی نامه نوشته و هدایایی فرستاده و اعلام وفاداری نموده است. / تور گوا

بدین ترتیب اختلافات داخلی ، این حکومت را تضعیف ساخت و هندی ها توانستند از فرصت استفاده کرده ، بر ضد او شورش نمایند و وی را به قتل برسانند. به این ترتیب عمر این سلسله ی حکومتی اسلامی – که در نواحی جنوبی سند خوش درخشیده بود – به سر رسید و هندی ها بر شهر مسلط گشتند. البته آنان هیچ گونه اقدامی در تخریب مسجد مسلمانان انجام ندادند و مسلمانان به راحتی می توانستند در آن مسجد نماز گزارده و حتی به نام خلیفه عباسی خطبه بخوانند.

به هر صورت پس از قتل عمران بن موسی برمکی ، معتصم ( 218 – 227 ق – تور هند ) عنبه بن اسحاق را به عنوان حاکم سند تعیین کرد. در دوره ی وی ، حادثه ی مهمی روی نداد. هنگامی که او به سند رسید ، چند تن از شاهان محلی از جمله عمر بن عبد العزیز هباری ، بر برخی بلاد تسلط یافته بودند ، ولی به محض ورود وی ، همه از او فرمان برداری کردند. عنبه نه سال بر سند حکمرانی کرد ، تا اینکه متوکل علی الله ( 323 – 247 ق – تور هند ) روی کار آمد و او را از حکومت سند عزل نمود ( 234 ق / تور هند ).

علت عزل وی آن بود که خلیفه ، خراسان و سند را به ایتاخ ترک واگذار کرده بود و عنبه عامل ایتاخ محسوب می گردید. چون ایتاخ قصد عصیان بر ضد خلیفه نمود ، خلیفه او را به زندان افکند و به تبع آن ، عاملان وی نیز در معرض اتهام قرار  گرفته ، در مصر و سند و … از کار بر کنار گردیدند. عنبه به بغداد احضار و به جای وی هارون ابن ابی خالد به حکومت سند رسید . عنبه به بغداد احضار و به جای وی هارون ابن ابی خالد به حکومت سند رسید . منابع هیچ گونه گزارشی از حوادث و وقایع عصر وی ارائه ندادند . او در سال 240 ق در گذشت . ” تور گوا

از جمله وقایع دیگری که به عصر معتصم نسبت داده شده است ، اسلام آوردن حاکم عسیفان است. بلاذری که عسیفان را شهری بین کشمیر و ملتان و کابل معرفی می کند ، می گوید که حاکم عسیفان مردی عاقل ولی ساکنان شهر ، مردمانی بت پرست بودند. هنگامی که پسر حاکم ، مریض شد ، از خادمان بت خانه ی شهر خواست که برای شفای پسرش دعا کنند و آن ها نیز چنین کردند و اعلام نمودند که به زودی فرزند وی ، شفا خواهد یافت. اما اندکی بعد فرزندش در گذشت . حاکم عسیفان خشمگین شده ، بت خانه را ویران کرد. ( تور هند – سفر به هند )

در این هنگام گروهی از بازرگانان مسلمان در این شهر بودند که حاکم عسیفان آن ها را به حضور خود فرا خواند و در مورد آیین و دین آن ها از آن ها پرسید . آن ها اسلام را برای او توضیح دادند، حاکم که او نیز آن را پذیرفت و مسلمان گردید .

 

 

 

تور هند | تور گوا | سفر به هند | تور هندوستان | India

http://india-tour.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *